Da li je ovo „najsoc“ zgrada u gradu: Nije kazamat, ovo je škola u Zemunu!

Elektrotehnička škola “ Zemun“ jedna je od najpopularnijih „muških“ škola na ovo opštini. Kada se kaže ETŠ Zemun, s njom u paru ide i Medicinska škola, koja je po prirodi „ženska“. Ako veliku zgradu koju dele ove dve škole vidite po prvi put, a ne pročitate natpis, dobro ćete se zapitati o čemu se radi. Samo što iz nje ne izađe duh Leke Rankovića! Na prvi pogled ova zgrada zaista izgleda kao kazamat. Nije za to, naravno, kriva škola, ni jedna ni druga, niti njeni učenici, već se odgovor na pitanje zašto je to tako može potražiti u istoriji. Zaista, ovo je jedan od prvih novih objekata posle Drugog svetskog rata, podignut tako da bude ne lep, nego funkcionalan, prava „fabrika đaka“ u Zemunu koji je još bio devastiran od rata. Možda je vreme da se uradi kompletna rekonstrukcija ovog zdanja.

A ovo je istorijat škola koje su smeštene u „socijalističkoj obrazovnoj tvrđavi“.

Podaci su sa internet prezentacija Elektrotehničke škole „Zemun“ i Medicinske škole „Nada Dimić“.

Elektrotehnička škola

U blizini Kule na Gardošu, nadomak Dunavskog šetališta i novog mosta Zemun – Borča, koji će nas približiti i drugoj obali Dunava, nalazi se Elektrotehnička škola „Zemun“. Škola postoji od 1887. godine kao prva stručna škola u Zemunu. Današnja zgrada u ulici Nade Dimić podignuta je 1949. godine i imala je internat za učenike. Odlukom Narodnog odbora grada Beograda zvanično je osnovana 5. 10. 1954. godine pod nazivom „Majstorska škola metalske struke u Zemunu“. Tokom godina menjala je nazive i obrazovne profile prateći privredni razvoj Zemuna.

Godine 1960. menja naziv u „Metaloprerađivačku školu za učenike u privredi“ i upisuje 600 đaka. Od 1980. škola postaje „Mašinski obrazovni centar“, a 1987. nosi naziv „Mašinska škola Zemun“. Današnji naziv ETŠ „Zemun“ nosi od aprila 2003. godine. Od tada se neprestano usavršava i modernizuje pripremajući učenike za različita zanimanja iz elektrostruke. Danas je to savremena obrazovna ustanova opremljena sredstvima za kvalitetno i nadasve zanimljivo izvođenje nastave.

Medicinska škola

Škola je osnovana kao Srednja medicinska skola 1958. godine. Počela je sa radom 10. 10. 1958. godine upisom 60 učenika u dva odeljenja prvog razreda, i to 55 učenica i pet učenika. Punih pet godina škola nije imala svoje prostorije, već su odeljenja bila razmeštene po zemunskim i beogradskim zdravstvenim ustanovama. Uslovi za rad su bili vrlo teški, ali je potreba za ovakovom školom bila velika, te su nastavnici, učenici i stručni saradnici savladavali teškoće svojim entuzijazmom. Posle šest godina rada ova škola je imala devetnaest odeljenja i tada dobija deo školskog prostora Osnovne škole “ Nada Dimić“ u Zemunu, gde se i danas nalazi.

Školske 1968/69. godine, škola već ima šest kabineta, biblioteku sa preko 3000 knjiga, fiskulturnu salu, salu za projekcije, salu za konferencije i priredbe, igralište. Oformljeni su kabineti: za negu bolesnika, za pedijatriju, za anatomiju sa fiziologijom, za mikrobiologiju, za biohemiju i za zdravstveno prosvećivanje. Praktična nastava se izvodila u Gradskoj bolnici u Zemunu i Gradskoj bolnici u Beogradu. U prvoj deceniji rada, škola se razvila od dva odeljenja do dvadeset i dva, odnosno trideset dva, računajući i odeljenja Večernje škole, organizovala je mnoge izlete i ekskurzije po zemlji i inostranstvu (1964. godine učenici četvrtog razreda idu na ekskurziju u Italiju), učestvovala je u akcijama dobrovoljnog davanja krvi, imala je brojne sekcije, mnogi predavači su posećivali i organizovali seminare sa temama vezanim za medicinsku struku i seminare i predavanja iz oblasti pedagogije i didaktike.

Cilj predavača ove škole uvek je bio da se postignu što bolji rezultati u osposobljavanju učenika za samostalan rad, u saladavanju gradiva i usvajanju stručnih znanja Na testiranju koje je organizovao Prosvetno-pedagoski zavod 1971. godine u medicinskim školama Beograda, naša škola je u tri od četiri oblasti bila najuspešnija.

Do 1972. godine škola obrazuje medicinske sestre – tehničare i bolničare, a od ove godine obrazuje i kozmetičke tehničare. Medicinska škola iz Zemuna je prva, i sve do devedesetih godina jedina škola u Srbiji koja obrazuje kozmetičke tehničare. Gosti Akademije povodom otvaranja kozmetičkog smera bili su i umetnici: Breda Kalef, operska pevacica i glumci Gojko Šantić i Svetlana Bojković, što govori o važnosti ovog događaja. Otvaranju ovog odseka prisustvovoali su potpredsednik Skupštine grada Beograda, načelnik Sekretarijata za obrazovanje i kulturu, direktor Prosvetno-pedagoškog zavoda, prosvetni savetnik Republičkog zavoda za stručno usavršavanje i mnogi drugi, što znači da je ovo bio značajan događaj i za Beograd i za Republiku Srbiju.

 

Tagovi:

Pročitajte još: