Pretraga
Close this search box.

OVO NIJE KINESKI MEGALOPOLIS: TO JE ZEMUNSKO NASELJE NADOHVAT RUKE!

Šangaj na dohvat ruke

Kad kažemo Šangaj, svi pomislimo na grad koji je od Beograda dvadeset puta veći, na nebodere kineskog megalopolisa i na misteriozni Daleki istok.

Ali, ako “Šangaj” kažete u Batajnici, niko neće pomisliti na gorenavedeno. Kada pitate ljude “Gde je Šangaj?”, reći će vam – “Preko pruge“.Deo Batajnice jugozapadno od pruge “oduvek” je poznat pod imenom Šangaj, jasno je omeđen i prepoznatljiv, pa su tako mnogi stanovnici ovog beogradskog predgrađa najpre čuli za batajnički Šangaj, a tek posle shvatili da, zapravo, postoji i drugi, mnogo veći i mnogo dalji…Ovo je neplansko, ali naselje ipak starije od onih formiranih devedesetih godina, poput Busija ili Altine u Zemunu.

Iako je sastavni deo Batajnice, Šangaj je izdvojen, samim tim što ga od ostatka mesta deli velika prepreka – pruga.U gomili uskih ulica nastalih parcelisanjem njiva, koje katkad i plave, izdvaja se jedna, glavna ulica – Šangajska. To je u stvari državni put Batajnica – Ugrinovci.Dugo je Šangaj čekao da se zatvori prelaz preko pruge i sagrade nadvožnjaci, jer je put do ovog dela Batajnice često bio blokiran dugim kompozicijama teretnih vozova. Sada je situacija mnogo bolja – prelaza nema jer postoje čak dva nadvožnjaka, jedan koji do Šangaja vodi okolnim putem pored Intermodalnog terminala i drugi bliži, koji je zamenio pružni prelaz.Ključne reči povezane sa Šangajom su one nasušne komunalne potrebe – to su vesti o izgradnji vodovoda i kanalizacije i asfaltiranju ulica. Ponekad se pojavi i problem poplava.

Kada se govori o javnom prevozu, u opticaju su linije 702 i 703.Škole i vrtića ovde nema, kao ni bilo kakvih važnijih objekata osim lokalnih prodavnica. Jedino se u nepreglednoj mreži ulica sa privatnim kućama izdvaja crkva. Nova bogomolja posvećena je svecu vezanom baš za Šangaj! To je Sveti Jovan Šangajski, srpsko-ruski episkop i arhiepiskop koji je iz Kine spasao brojne ruske izbeglice početkom 20. veka.Crkvu okružuju domovi i njive, a njih preseca pruga i dalekovod. Šangaj tako živi u skromnom prigradskom duhu ne samo na rubu Beograda, već i na rubu njegovog predgrađa.Inače, osim grada Šangaja u Kini i naselja Šangaj u Batajnici, postoji i jedno malo novosadsko satelitsko predgrađe kod rafinerije koje nosi isto ovo ime…

 

Tagovi:

Pročitajte još: